Kapı Bir Film Değil, Metafor

Kapı Filmi Midyatlı bir Süryani ailenin yaşantısını ele alıyor. Başrollerinde Kadir İnanır ve Vahide Perçin’in yer aldığı filmde Kapı bir metafor olarak anlatılmış. Filmin Başrol oyuncusu Yakup ile ailesi Mardin’den Berlin’e göç etmiş ve yıllarca orada yaşamıştır. Bir gün Mardin’den gelen telefon ile 25 yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael’in naaşının bulunduğunu ve DNA testi ile doğrulanması gerektiği öğrenirler. Yakup, eşi Şemsa ve torunları Nardin (Aybüke Pusat) ile Midyat’ın yolunu tutarlar.

kapı

Yakup ve Şemsa’nın 25 yıl süren yasını sonlandıracak olan haber çok yakın zamanda gelecek midir? Oğullarını kaybeden ailenin, ülkesini terk edip acısını unutmaya çalıştığı ama her defasında aklından çıkaramadığı kayıp oğlu Mikhael’in naaşı özgürlüğe kavuşacağı gün gelip çatmıştır belki de. İşte tüm bu soruların cevabı ile Almanya’dan Türkiye’ye yolculuk başlar.

Yakup ve Şemsa torunları Nardin ile Midyat’a ulaştığında yıllar önce terk ettiği evini görmek ister fakat evine vardığında çok büyük bir üzüntü yaşar. Evi yağmalanmış, oğlu ile yaptığı, ondan hatıra kalan en değerli eşyası evinin kapısının sökülüp çalındığını görür. Yakup Kapının peşine düşmeye karar verir ve kapıyı yağmalayan Remzi (Timur Acar) ile yolculuğu önce Kayseri oradan da İstanbul’a uzanacaktır.

KAPI;

  • Yakup’un oğluna açılan bir yol
  • Yıllar önce terk ettiği ülkesine, evine dönüş bileti,
  • Torununa bırakacağı bir Miras
  • Şemsa ve Yakup’un acısını dindirecek bir merhem
  • Mikhael’in ruhunu özgürleştirecek bir araç
  • Kapı aslında bir metafor olmuş bu filmde.

kapı

Yönetmen Nihat Durak izleyiciye; Yakup, Nardin ve Remzi’nin yolculuğunda kimi zaman duygusallığı, kimi zaman çaresizliği, kimi zamanda kararlılığı aktarıyor.

Filmin sonunda Yakup ve Ailesi âdete yıllardır tamamlanamamış bir kitabı sonlandırırken Yağmacı Remzi ise filmin başında olduğu gibi sonunda da keçileri kovalayarak kaldığı yerden devam ediyor…

2018 Yapımı olan Kapı Filmini Netflix Platformundan izleyebilirsiniz. İzledikten sonra yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz. Sinemaya dair diğer yazılarıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler.

 

Künye:

Yönetmen: Nihat Durak

Senarist:  Filiz Üstün Durak

Oyuncular: Kadir İnanır, Vahide Perçin, Timur Acar, Sermet Yeşil, Nilay Erdönmez ve Özgün Çoban, Erdal Beşikçioğlu ve Menderes Samancılar

Tarih: 2018

Yapım: TAFF Pictures, Durak Film

 

Mustafa Diyor Ki

Mustafa Diyor Ki olarak 2009 Yılından bu yana bu platformda dikkatimi çeken, farklı bulduğuma inandığım, izlediğim filmlerden, gezip gördüğüm yerlerden, okuduğum kitaplardan ve sıra dışı olarak gördüğüm konuları da Sizlerle paylaşıyorum. Tamamen kişisel olan bu blog içimden geldikçe bir şeyler karaladığım bir platform. Belki de yarınlara, çocuklarıma bırakacağım eğlenceli bir miras. Amacım hoş şeyler paylaşıp hayırla yâd olunmaktır. Siz de yorumlarınızla katkı da bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.