Mossad Ajanı 88’in Hayat Hikâyesi

Mossad Ajanı 88’in yani namı değer Eli Cohen’in hikâyesi beyaz perdeye aktarıldı, daha doğrusu dijital platforma. Netflix’de 6 Bölümlük Mini Dizi konseptinde yayınlanan hikâye izlenilmeye değer. Tarihin politik olaylarını bir nebze olsun seyirci ile buluşturuyor. Tabi kimin gözünden çekildiyse film, o tarafın kadrajından seyirciye sunulması kaçınılmaz oluyor.

Peki Kim Bu Eli Cohen ?

1924 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde yoksul bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Kahire Üniversitesinde tahsilini tamamlayan Cohen, 1950’li yıllarda İsrail’e göç eder. 1959’da Nadia Majald ile evlenen Cohen’in kaynaklara göre üç çocuğu oldu belirtiliyor fakat filmde sadece iki çocuğu gösterilmekte. Mısır’da oldu sıralarda askeri görevlerde yer alsa da Mısır onun varlığını bu görevlerde kabul etmemiş. İki kez Mossad’a çalışmak için başvuru yapsa da kabul edilmeyen Cohen, İsrail’in Şam’a dair yeterli istihbaratı içeriden toplayamayınca Mossad tarafından işe alınır.

Mossad Ajanı 88’in Hayat Hikâyesi

Ajan 88’in Görevi:

Filmde de anlatıldığı üzere Cohen 1961 Yılında Arapların rahat bir şekilde yaşadığı ortamı tanıması ve tanınması için Mossad tarafından Arjantin’e gönderilir. Cohen artık Cohen değil yepyeni bir isimle yeniden doğmuştur. Kemal Emin Taybet ismini alan Cohen Suriye aşağı olan ama ülkesine hiç gitmemiş zengin bir işadamı rolünde Suriyeli ileri gelenleri ile bağlantıya girecek ve Şam’a gidiş için referans mektubunu elde edecektir. Suriye’nin Buenos Aires Askeri Ateşesi olan Amin El Hafız ile kurmuş olduğu yakın dostluk, onun Suriyeli asker ve diplomatlar ile yakınlaşmasını kolaylaştırmıştı. Eline ciddi bir fırsat geçen Cohen, El Hafız’dan aldığı referans mektubu ile 1962 Yılında Suriye’nin yolunu tutar.

Suriye Yılları

Suriye’ye giderken Mossad’ın verdiği bilgi ile gemide tanıştığı Suriyeli iş adamıyla dostluk kurup onunla birlikte Şam’a gider. Askeri Üssünde bulunduğu elit bir semtte üssün tam karşısındaki lüks daireyi kiralayan Cohen hemen italat ve ihracat şirketini de kurar. Gemi de tanıştığı iş adamı ile Suriye’nin elit ortamlarını da giriş yapmayı başarır. Suriye Genel Kurmay Başkanının yeğeni ile kurduğu dostluk sivil insanların girip göremeyeceği birçok askeri bölgenin kapılarını Kemal Emin Taybet’e açar. Evinde verdiği partiler ile Suriye’nin hem askeri hem politik hem de şarkıcı, sanatçı kesiminde iyice tanınmasına sebep olur. Her akşam saat 20.00’de topladığı istihbarat bilgilerini Mossad’a mors alfabesi ile gönderir.

Genel Kurmay Başkanının Yeğeni aracılığı ile Golan Tepelerine gider. Suriyeli askerlerin sığınaklarını:

“Albay buralar çok sıcak, askerlerimiz için gölgelik olsa çok daha iyi olur

diyerek tabyaların üzerine ağaçlar dikilmesini sağlar,  Mossad’a vurulması gereken yerlerin işaretini verir.

Arjantin’de tanıştığı El Hafız’ın güvenlik amiri Kuddisi’nin kendisine ulaşması ile Suriye’deki yaşamında farklı bir pencere aralar Mossad Ajanı 88. El Hafız Cohen’den Baas Hareketi için kendilerini desteklemesini, evinde bir parti vermesini ve bu partiye Genel Kurmay başkanı dâhil tüm üst düzey askeri komutanın, bakanların ve diplomatların çağrılmasını ister. Bu hazırlanmış bir darbenin kurulmuş komplesi olarak tarihteki yerini alır.

8 Mart 1963 Askeri Darbe

Kimilerine göre 8 Mart Devrimi olarak da anılan bugün mevcut Suriye Başkanı Nazım El Kudsi’nin darbe ile indirilmesi olayıdır. Yerine Cohen’in yakın dostu Amin El Hafız Suriye Başkanı olacaktır. El Hafız’ın başkanlığı sonrasında Kemal Emin Taybet gerçek adıyla Eli Cohen Baas Hareketi için yaptıklarından dolayı Savunma Bakan Yardımcılığına kadar yükselecektir.  Artık Mossad çok kritik bir yerde ciddi bir ajan konumlandırmıştır.

İsrail’in, bugünde en büyük içme kaynağı olan Taberiye gölü o yıllarda da çok önemli bir kaynaktır. Bu durumu El Hafız’da bildiğinden Ladin Gruptan yardım istemiş ve pompalar vasıtasıyla gölü kurutma işine girişmiştir. Ladin pompaları getirmek için Cohen’in şirketini kullanmak isteyince ki kullanır, tüm bilgi Mossad’ın eline geçecektir. Sonrasında İsrail savaş uçaklarıyla Taberiye gölünün kurutacak pompaları vurur. Bu durum çok ciddi bir infiale sebep olur ve Suriye teyakkuza geçer. Yugoslavya’dan alınan havan toplarının yanı sıra lojistik destek de cabasıdır. Yugoslavlar Şam’ın mahalle mahalle elektriklerini keserek İsrail ajanlarını bulmaya çalışır ve başarır da. Cohen bu aramalara takılarak Suriye askerleri tarafından yakalanır.

Mossad Ajanı 88’in Hayat Hikâyesi

Mossad Ajanı 88/Cohen’in Akıbeti

Cohen’in ajan olduğunun duyulması tüm Şam’da başta El Hafız olmak üzere herkeste büyük şaşkınlığa sebep olur. Yıllardır böyle bir ajanı nasıl içinde barındırdıklarına inanamazlar. Çünkü Cohen başarılı bir iş adamı olmanın yanı sıra Başkanın güvendiği nadir insanlardan da biridir. İsrail’in girişimleri başarısız olur ve Cohen 18 Mayıs 1965 Yılında, 40 yaşında, Şam’da casusluk nedeniyle idam edilerek hayata veda eder. Suriye olaydan yıllar sonra bile Cohen’in kemiklerini eşine iade etmez.

5 Haziran 1967’de başlayacak olan Altı Gün Savaşlarında Cohen’in sağlamış oldu bilgiler ile İsrail Golan Tepelerini işgal eder. Hala bu işgal devam etmektedir.

Film Hakkında

Fransız Canal + ve Netflix ortak yapımı olan The Spy filmi Cohen’in yaşantısını detaylıca beyaz perdeye aktarmış. Sıkmadan, sürükleyici bir şekilde sizi ekranda tutuyor. Olaylara tek açıdan bakmamak adına meraklıları konu hakkında derin okumalar yapabilir. Siz de bu konuda katkıda bulunursanız çok sevinirim. Şimdiden iyi seyirler.

Künye:

IMDb: 7,9/10

Yapım Yılı: 2019

Başrol Oyuncular:

Sacha Baron Cohen

Noah Emmerich

Hadar Ratzon Rotem

Yönetmen: Gideon Raff

 

Mustafa Diyor Ki

Mustafa Diyor Ki olarak 2009 Yılından bu yana bu platformda dikkatimi çeken, farklı bulduğuma inandığım, izlediğim filmlerden, gezip gördüğüm yerlerden, okuduğum kitaplardan ve sıra dışı olarak gördüğüm konuları da Sizlerle paylaşıyorum. Tamamen kişisel olan bu blog içimden geldikçe bir şeyler karaladığım bir platform. Belki de yarınlara, çocuklarıma bırakacağım eğlenceli bir miras. Amacım hoş şeyler paylaşıp hayırla yâd olunmaktır. Siz de yorumlarınızla katkı da bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.