Perseverance’nin Helikopteri Ingenuity

NASA’nın 20 Temmuz 2020 Yılında Mars’a gönderdiği Uzay aracı Perseverance 18 Şubat 2021 Tarihinde Mars Gezegeninin Jezero Kraterine sağlıklı bir iniş yaptı. Malumunuz, bu olay ciddi bir gündem oluşturduğu için nasıl iniş yaptı gibi konulara girmiyorum. Perseverance bünyesinde Ingenuity adında bir uzay helikopterini barındırıyor, drone gibi bir şey. Daha önce uçuşu iki kez ertelenen Ingenuity’nin yeni uçuş planlaması 19 Nisan 2021 Türkiye saati ile 12:30 olarak yapıldı. Şayet bu gerçekleşirse dünya yüzeyinin haricindeki bir başka gezegende dünyadan gönderilmiş bir araç havalanacak. Veriler dünyaya uçuştan birkaç saat sonra yayınlanacak.

Perseverance

Uzayın artık git gel yapıldığı bir geleceğe doğru yol alıyoruz. NASA’nın haricinde özel bir şirketi olan Elan Musk’ın kurduğu SpaceX şirketi de Mars yolculuğuna hazırlanıyor. Daha önce uzaya Tesla aracını gönderen Musk bu sefer bakalım nasıl bir show peşinde olacak.

Sevindirici bir haber de; Türkiye olarak da Milli Uzay Ajansımızı kurup çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Gelecek uzayda yeniden şekilleneceğe benziyor. Star Wars yoksa gerçek mi olacak? Kim bilir belki de evet?

Dünya Covid19 salgını ile boğuşurken, Çin uzay silahlanmasının denetlenmesi gerektiği konusunda tüm devletlere bir çağrıda bulundu. Herkesin gündemi farklı tabi.

Ingenuity’nin uçuşunu canlı izlemek isteyenleriniz olursa yayına şuradan ulaşabilir.

Tarihe tanıklık etmeye hız kesmeden devam ediyoruz.

Mustafa Diyor Ki

Mustafa Diyor Ki olarak 2009 Yılından bu yana bu platformda dikkatimi çeken, farklı bulduğuma inandığım, izlediğim filmlerden, gezip gördüğüm yerlerden, okuduğum kitaplardan ve sıra dışı olarak gördüğüm konuları da Sizlerle paylaşıyorum. Tamamen kişisel olan bu blog içimden geldikçe bir şeyler karaladığım bir platform. Belki de yarınlara, çocuklarıma bırakacağım eğlenceli bir miras. Amacım hoş şeyler paylaşıp hayırla yâd olunmaktır. Siz de yorumlarınızla katkı da bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.