Yaşamanın Anlamı Nedir

Yaşamanın Anlamı Nedir? Aslında bu konuyu dallanıp budaklandırarak ifade etmek istemiyorum. Bu yazının sadece, şöyle bir durup kendine gelmen için es niteliğinde olmasını istiyorum. Yaşamdaki amacın nedir? Ne için yaşıyorsun?

Bir çocuk bilgisayar oyunu oynarken hedefi o oyunu başarılı olarak tamamlamaktır. Oyundaki amacı oyunun sonuna ulaşmak ve oynarken ki süreçte zevk almaktır. Öyle ki oyun bittiği zaman bir başka oyuna geçecektir. Ya HAYAT? Tek bir seferlik olacak olan bu hayatta sadece zevk almak için mi yaşamalı insan? Hiçbir hedefi olmadan kendisine biçilen bir ömürde nefes almak, koşturmak, entrika yapmak, sevmek, nefret etmek, üzülmek veya sevinmek için mi yaşar? Bu kadar basit mi bu yaşam? Amacım seni bir karamsarlığa sürüklemek değil bilakis kendini sorgulamanı sağlamak. Her gün işe, okula vs. git gel. Ne için? Sadece yaşamını idame ettirmen için mi? Lütfen bu soruyu cevap ara.

yaşamanın anlamı          Yüz yıllar boyunca insanlar doğup öldüler ve bu sirkülasyon devam edip gidecek. Belki West World gibi dünya da ikinci bir hayatı da olsa insanın kendisine en yakın bir kopyası olacak bu. Hayatta bir anlamı olmalı yaptıklarının. İnsanlığa faydalı bir şeyler yapmalısın. Bu durum bencilliğinin önüne geçen bir davranış olacaktır. Hayattan kendini soyutlayıp, mesela bir dağ evi yapıp: “oh ne rahatım, huzur burada, istediğimi yapıyorum/yapıyoruz” demek kaçmaktır gerçeklerden birazda.

Lütfen son cümleyi oku ve kendine sor. Hayatımın semeresine koymak için hayırla anılacak ne yaptım? Arayış içinde ol ki yaşamanın anlamını bulasın. Sevgiyle.

“Semere-i hayat hayırla yâd edilmektir.”  İbnü’l-emin Mahmut Kemal İnal

Mustafa Diyor Ki

Mustafa Diyor Ki olarak 2009 Yılından bu yana bu platformda dikkatimi çeken, farklı bulduğuma inandığım, izlediğim filmlerden, gezip gördüğüm yerlerden, okuduğum kitaplardan ve sıra dışı olarak gördüğüm konuları da Sizlerle paylaşıyorum. Tamamen kişisel olan bu blog içimden geldikçe bir şeyler karaladığım bir platform. Belki de yarınlara, çocuklarıma bırakacağım eğlenceli bir miras. Amacım hoş şeyler paylaşıp hayırla yâd olunmaktır. Siz de yorumlarınızla katkı da bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.