Youtube Dizilerinden HİLE

hileHile Dizisi nasıl ortaya çıktı?

Son zamanlarda dijital platformların yaygınlaşması ile film yapımcıları da Youtube gibi ücretsiz platformlara yöneldi. Bu yapımlardan bir tanesi de 2017 Yılında başlayan, senarist, başrol oyuncusu ve aynı zamandan yönetmen olan Taha Ulukaya’nın 3 Sezon süren HİLE adında Youtube Dizisi oldu. Dizinin konusu:

Felix, oyun şirketlerinin üretmiş oldukları oyunların yazılım açıklarını tespit edip onları gidermeye çalışan bir yazılımcıdır. Bir gün dünyanın en büyük oyun firması olan RW Games’den Felix’in evine gönderilen bir kutuyu açması ile macera başlar. Firma Felix’ten oyunun yazılım açıklarını bulup gidermesini ister. Fakat Felix oyunun hiçbir açığı olmadığını fark edecektir. Asıl önemli olanın oyun gerçeğe yansıması ile her şey çok farklı bir hal alacak ve Felix bir anda kendini ok farklı bir dünyanın içinde bulacak ve hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır.

Ulukaya, bu diziyi çekerken neredeyse hiç bütçelerinin olmadığını fakat dizinin tutmasından sonra ciddi sponsorluklar aldığını belirtiyor.

İlk sezonun gerçekten kısıtlı bir bütçe ve sınırlı oyuncu kadrosu ile çekildiğini düşünürsek gayet başarılı. Sonrasında dizi tutunca para geliyor ama nedense bir yavanlık başlıyor gibi. Yine de dizi bıkkınlık vereceği yerden çok iyi bir şekilde çıkmasını biliyor.

Ulukaya’nın böyle bir girişimde bulunması birçok kişi için ilham kaynağı olmuş olabilir. Her zaman dediğim gibi “Denemeden Başaramazsın” mottosunu inanarak söylemiş ve bence de başarılı olmuş biri olarak karşımıza çıkıyor Ulukaya. Dizi ayrıca Seoul, Cophenhagen, Miami Web Dizi Festivallerinden de ödül alarak dönmüştür, boş değil yani. Sinemanın çok farklı platformlara devşirildiği şu dönemlerde bakalım daha nasıl yapımlar, dijital ortamlar göreceğiz.

Ulukaya aynı zamanda Youtube Kanalı Filmler ve Filimler üzerinden çeşitli videolara seslendirme yaparak farklı bir konsepte izleyicisine sunuyor. Kendi tabiriyle:

“Yeryüzünde vizyona giren iyi filmlere ‘FİLM, kötü filimlere ‘FİLİM’ diyor ve “Filmi FİLİMDEN ayıran oluşum”

olarak adlandırıyor kanalının konseptini. Ne diyeyim yolu açık olsun.

  • Taner Şahin.
  • Andaç Ulukaya.
  • Neslihan Ulusoy.
  • Yunus Taha Karaaslan.
  • Ebru Sarıtaş
  • Sezer Soykok.
  • Cem Asan.
  • Harun Can

İzlemek isteyenler HİLE Dizisine buradan ulaşabilirler.

Yorumlarınızı bekliyorum tabi diziyi izledikten sonra, izleyenler beri gelin 🙂

Mustafa Diyor Ki

Mustafa Diyor Ki olarak 2009 Yılından bu yana bu platformda dikkatimi çeken, farklı bulduğuma inandığım, izlediğim filmlerden, gezip gördüğüm yerlerden, okuduğum kitaplardan ve sıra dışı olarak gördüğüm konuları da Sizlerle paylaşıyorum. Tamamen kişisel olan bu blog içimden geldikçe bir şeyler karaladığım bir platform. Belki de yarınlara, çocuklarıma bırakacağım eğlenceli bir miras. Amacım hoş şeyler paylaşıp hayırla yâd olunmaktır. Siz de yorumlarınızla katkı da bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.