Yürümenin Felsefesi

Yürümenin Felsefesinde Yazar, yürümeyi kitabın neredeyse tamamında anladığımız şekilde eylemsel olarak ifade etse de metafor olarak kullandığı bölümlerde olmuş. Yürümenin insana verdiği üretkenlik ve kendini bulma devinimi yaşanabilecek en büyük hazlardan biri olarak tasvir eden, öyle ki yürüyen bir adamı rahatsız etmemenin önemini vurgularken sonunda adamın ölebileceğini belirtmiş.

“Maddi olan şey aldatıcıdır, değişken ve görecelidir, beden bir kılıftır, hakikatse ruhta, fikirde ve zihinde gizlidir.”

Bu söylem yürüyen insanların hayatlarını bir maratona çevirdiklerinde ulaşacakları son nokta olacaktır, adeta Nirvana da diyebiliriz buna. Tüm fazlalıklardan kurtulmak, hakikati sadelikte, benlikte, belki bir çocuğun samimiyetinde, ruhun derinliklerinde bulmaya yarayan bir yöntem oluyor yürümek kitaptan anladığımıza göre.

Yürümenin Felsefesi

Kitapta, yazarın örneklendirerek okura sunduğu tüm kişilerde arayış ve kavrayış noktasında yürümenin esrarengiz büyüsüne kapıldığının vurgusu da yapılmış. Aslında yürümek aynı zamanda hayata karşı bir duruşun, paradigmanın eyleme dönüşmüş hali olarak karşımıza çıkıyor kitapta. “Yürümek, dimdik ölmeye yapılan bir çağrıdır.” Söylemi ile de bunu çok güzel ifade etmiş yazar.

Kitapta beni etkileyen can alıcı söylem de şu oldu:

 “Ben keyfimce yürümeyi, canım istediğinde de durmayı severim. Bana seyyar bir yaşam gerek. Güzel bir havada, güzel bir ülkede telaşa gelmeden yol yürümek ve yürüyüşün sonunda da hoş bir manzarayla karşılaşmak, onca yaşam tarzı arasında zevkime en uygun olanı.”

Buradan da anlaşıldığı ve yazarın da birçok kez dile getirdiği üzere manayı ve derinliği kavram için yürümek tek başına yapılan bir eylemdir sevgili okur. Sence?

 

Künye

Kitap:           Yürümenin Felsefesi

Yazar:          Frédéric Gros

Baskı Tarihi: Şubat 2017

Sayfa sayısı: 192

Format:        Karton kapak

ISBN:           9786055029647

Kitabın Türü: Felsefe-Düşünce

Çeviri:          Albina Ulutaşlı

Dil:               Türkçe

Ülke:            Türkiye

Yayınevi:      Kolektif Kitap

Daha fazla Kitap İncelemesine şuradan ulaşabilirsiniz. 

Mustafa Diyor Ki

Mustafa Diyor Ki olarak 2009 Yılından bu yana bu platformda dikkatimi çeken, farklı bulduğuma inandığım, izlediğim filmlerden, gezip gördüğüm yerlerden, okuduğum kitaplardan ve sıra dışı olarak gördüğüm konuları da Sizlerle paylaşıyorum. Tamamen kişisel olan bu blog içimden geldikçe bir şeyler karaladığım bir platform. Belki de yarınlara, çocuklarıma bırakacağım eğlenceli bir miras. Amacım hoş şeyler paylaşıp hayırla yâd olunmaktır. Siz de yorumlarınızla katkı da bulunursanız çok sevinirim. Ayrıca hakkımda daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.